Restaurování

Restaurování oděvů z 20. až 80. let 20. století.

Věnuji se také restaurování a sbírání historických textilií. Dát dohromady třeba společenské šaty z 20. let minulého století je skutečný zážitek. Mám vždy dobrý pocit, že jsem zachránila kousek dědictví jako doklad života našich předků.


Hedvábné šaty zelené barvy s bílou výšivkou.
Datace: 1925 - 28
Analogie: Denní šaty s dlouhým rukávem. Šerpa ve sníženém pasu, véčkový výstřih a plisovaná sukně - typické prvky 20. let. Naturalistické vyšívané květy odkazují na módu počátku 20. století.
Materiál: hedvábí, výšivka z hedvábných nití
Stav tkaniny: Šaty na několika místech poškozeny - v oblasti podpaží tkanina natržena a struktura narušena potem, v oblasti ramen a zad jasně viditelná plíseň. Spodní část šatů zachovaná v krásném stavu.
Historie: Šaty byly nalezeny v lodním kufru, nejspíše cestovní oděv (ženy se dříve několikrát za den převlékaly). Původní majitelka z vyšší bohaté vrstvy. Místo nálezu město Poděbrady.

Černé hedvábné žoržetové šaty s růžovou krajkou.
Datace: počátek 30. let
Historie: Šaty nalezeny společně se zelenými hedvábnými šaty v lodním kufru. Původní majitelka z vyšší bohaté vrstvy. Místo nálezu město Poděbrady.
Stav šatů (nálezový stav): Hedvábná krajka na rukávech silně potrhaná (nepodložená). Krajka na ramenou, podložená hedvábím, zachovaná v lepším stavu, chybí pouze spojují tyl.
Materiál: hedvábná krajka, žoržet
 

Růžové šaty z jemného tylu
Datace: 30. léta
Historie: Šaty jsem zrestaurovala na přání majitelky obchodu s vintage módou Aristokrat Vintage.
Stav šatů (nálezový stav): Šaty byly na několika místech roztržené (límeček, lem šatů, švy na sukni). V pase byly vytažené nitě.   

Černé šaty z hedvábného saténu a tylu.
Datace: 30. léta
Historie: Šaty jsem zrestaurovala na přání majitelky obchodu s vintage oděvy Aristokrat Vintage.
Stav šatů (nálezový stav): Spodní saténový díl: vytržený zip, roztržená záda, menší díry v látce; Vrchní tylový díl: roztřepený lem šatů, chybějící černé flitry, menší díry v tylu.  
Materiál: Hedvábný satén, tyl, flitry